Sborový výlet na Velehrad

Bratr starší Jaroslav Jirušek se dočkal konečně letošní dovolené a tak pro členy našeho pražského sboru zorganizoval výlet na Velehrad. V počtu pěti účastníků jsme ve čtvrtek 2. 8. 2018 vyrazili ráno vlakem do Starého Města u Uherského Hradiště. Tam jsme se ubytovali v malém penzionu a pak autobusem odjeli směrem na Velehrad. Na Velehrad jsme však nedojeli, ale vystoupili jsme poblíž ve vesnici Modrá, asi jeden kilometr od velehradské baziliky.

V Modré jsem nejdříve navštívili poměrně nedávno zřízený Archeoskanzen. Tento archeologický skanzen představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště – hradiska s funkcí mocenského centra z doby Velké Moravy (9. století). Z četných budov nás zaujala zejména dřevěná halová stavba, která kdysi sloužila jako škola i jako obydlí významného kněze (biskupa či arcibiskupa). Biskup či arcibiskup měl k dispozici tři pokoje a členové jeho doprovodu pak menší cely. Rozsáhlý halový prostor s ohništěm a krbem sloužil pravděpodobně jako místo výuky čili jako škola. Dále naši pozornost upoutala malá rotunda, která sloužila jako baptistérium čili jako křtitelnice. Zajímavý byl i kamenný knížecí palác, který nebyl jen obydlím významného velmože, nýbrž také plnil shromažďovací funkci jako místo sněmu starých Moravanů. Mimo opevnění jsme pak na svahu objevili maličký kostel, který je rekonstrukcí starého kostelíka svatého Jana. Objevené základy původního kostelíka jsou vyznačeny nízkými kameny v těsné blízkosti jeho moderní rekonstrukce.

Kousek pod kostelíkem se nachází areál se sladkovodní a botanickou expozicí Živá voda. Tento areál jsme samozřejmě také navštívili. Začali jsme hlavní budovou. Přízemí této budovy je věnováno interaktivním expozicím, představujícím typické vodní živočichy a rostliny moravských biotopů. Ve dvou podzemních podlažích lze pak pozorovat vodní živočichy pod úrovní hladiny. Zaujal nás především tunel v prvním podzemním podlaží, který se nachází 3,5 metru pod hladinou. A tak jsme mohli nad hlavou vidět volně plavat ve vodě nejen kapry, pstruhy či líny, ale také štiky, sumce či jesetery. V areálu je také přírodní koupaliště, což jsme přirozeně využili a šli jsme se vykoupat.

Z vody nás vytáhlá až letní bouřka, doprovázena krátkým deštěm. Z vody jsem nás sice moc nechtělo, ale na druhé straně jsme přivítali, že bouřka přenesla alespoň mírné ochlazení. Když bylo po dešti, vyrazili jsme do nedaleké velehradské baziliky. Ten den jsme si prohlédli pouze vnitřek baziliky. Po shlédnutí baziliky a malém občerstvení jsme se autobusem vrátili do Starého Města.

V pátek 3. 8. 2018 ráno jsme znovu odjížděli na Velehrad. Nejdříve jsme si tam prohlédli malý kostel Zjevení Páně – tzv. Cyrilku. Hlavním cílem naší páteční návštěvy Velehradu však bylo podzemí baziliky. Obnovené podzemí baziliky dnes mimo jiné připomíná křesťanské mučedníky 20. století (martyrion). Nachází se zde i ojedinělá galerie svědků víry naší doby. Pozoruhodná je také rozsáhlá sbírka dochovaných románských kamenných fragmentů původní baziliky zničené za husitských válek (1421). Velehradské martyrion uchovává věrnou kopii palladia země české – reliéf Matky Boží s dítětem. Vystavena je zde i Zlatá růže, dar papeže Jan Pavla II. Velehradu. Nejvíc nás ale zaujala expozice Evangelijní kvas v české kultuře, nacházející se v barokních kryptách podzemí. Po návštěvě místního Informačního centra a malém občerstvení jsme odjeli autobusem zpět do Starého Města.

Ve Starém Městě na nás totiž čekala jedinečná evropská atrakce, a to Kovozoo. Dříve než jsme si prohlédli četné exponáty zvířat vytvořených z kovového odpadu, vystoupali na maják Šrotík a navštívili jsme nedalekou pirátskou loď Naděje. Z vystavených exponátů nás pak zaujaly hlavně tato kovová zvířata – los, bizon, hroch, tučňáci, sloni, mrož, velbloud či Tyranosaurus rex. Zejména malého Jarouška pak zaujal vystavený dopravní letoun L-610 vyrobený v Československu, zvlášť když se mohl podívat i do jeho útrob. Prohlídka kovové zoologické zahrady nás dost vyčerpala a tak na místě bylo malé občerstvení. Koupili jsme si rovněž něco k pití a k jídlu do vlaku.

Cesta do Prahy nás utekla rychle, a to i díky tomu, že malý Jaroušek i velký Jarda se nám postarali o zábavu. A to hlavně tehdy, když se obvázali šátkem či obvazem. Jeden byl pak vyzbrojen holí a druhý atrapou sekery. Velký Jarda vypadal jako zapatista a malý Jaroušek jako oživlá mumie. Výlet na Velehrad se nám moc líbit a tak doufáme, že díky Boží milosti se brzy dočkáme dalších sborových výletů. Pokud již ne letos, tak snad v příštím roce.

                                                               Stanislav Heczko

                                                                  kurátor sboru

Eda u kříže v Modré Jára a Eda na kovové motorce Jára obvázán Jára sirukata Jarda zakuklen Kovoví nosorožci Kříž v kostele Letadlo Maják Modrá ryby v tunelu Velehrad Jarda, Blanka, Eda a Jára Velehrad Ježíš socha Velehrad malba s beránkem

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.